blacha kwasoodporna

Czy w Polsce produkuje się stal kwasoodporną? Kiedy jest potrzebna?

Dawniej Polska miała wiele hut. Jednak rząd je pozamykał, podobnie jak kopalnie. Zarówno zamknięcie hut, jak i kopalni okazało się niekorzystne w skutkach w trakcie wojny na Ukrainie. O ile dawniej mieliśmy własne surowce, tak teraz zdani jesteśmy głównie na inne państwa. Ponieważ skończyły się dostawy z Rosji, ceny wszystkiego poszły w górę. Czy blacha kwasoodporna lub żaroodporna jest jeszcze produkowana gdzieś w Polsce?

Trochę stali w Polsce jeszcze jest

Rosja jest – a raczej była trzecim największym eksporterem stalowych produktów płaskich do Unii Europejskiej. Jednocześnie ceny od Rosji były najtańsze. Z powodu wojny na kraj ten nałożone zostały sankcje, które znacznie utrudniły transport stali z tego kraju do państwu Unii. Poza tym wielu europejskich klientów przestało traktować Rosję jako wiarygodnego partnera. Wszystko to jest zrozumiałe, jednak niesie ze sobą trudne konsekwencje. Ceny stali są wyższe niż kiedykolwiek. Choć do dnia dzisiejszego i tak nieco spadły w porównaniu z wiosną 2022.  25% Stali w Polsce pochodziło z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Aktualnie ciężko eksportować ją z wszystkich tych państw. Na szczęście, produkcja w Polsce jest możliwa. Wzrosły jednak ceny energii, dlatego nie jest opłacalna.  

rury żaroodporne

Blacha kwasoodporna, żaroodporna, rury, pręty – Budowy bardzo zwolniły  

Budowy dróg, remonty torów, budownictwo mieszkaniowe – wszystkie te dziedziny potrzebują stali. Jest ona jednym z kluczowych materiałów. Czy niedaleko ciebie zauważyłeś, że jakaś budowa stanęła? Może właśnie dowiedziałeś się dlaczego.  Ceny produktów takich jak blacha kwasoodporna, żaroodporna, rury żaroodporne, pręty podrożały kilkukrotnie. Dziś wydaje się, że sytuacja jest dość stabilna, jednak historia pokazuje, że wszystko lubi się zmieniać w najmniej oczekiwanym momencie i w bardzo krótkim czasie.

Co przyniesie rok 2023 w kwestii stali i produktów jej pochodzenia? Trudno stwierdzić. Tak naprawdę dopiero marzec pokaże, jak w rzeczywistości na naszą gospodarkę wpłynęła wojna na Ukrainie.