paliwo Gniezno

Czy paliwo jeszcze podrożeje? Na jakiej cenie się zatrzyma?

Kilka lat temu, gdy paliwo kosztowało około 5,10 zł (Pb95) nikt nie mówił, że jest super tanio. Ale kiedy ceny podskoczyły do nawet 9 złotych wszyscy zatęsknili za cenami z 2019 roku. Czy paliwo Gniezno zacznie znowu drożeć? A może aktualne ceny zaczną spadać? O tym w artykule.

Jak sytuacja wyglądała przed wojną?

To aż nieprawdopodobne, że za miesiąc minie rok od rozpoczęcia wojny. Minęło już tyle czasu, że niemal zapomnieliśmy, ile kosztowało paliwo Gniezno przed wybuchem wojny, a tym bardziej, jakie ceny były przed pierwszym lock downem spowodowanym pandemią. Zobaczmy, ile kosztowała paliwo pod koniec wakacji w 2019 roku.

  • Pb 98 – 5,39 zł za litr,
  • Pb 95 – 5,06 zł,
  • ON – 4,99 zł,
  • LPG – 1,99 zł.

Dziś zdecydowanie powiedzieliśmy, że było to tanie paliwo Gniezno. Porównując z cenami sprzed pół roku, to wartość różniła się nawet o połowę. Niestety, wybuch wojny, koniec dostaw z Rosji i Ukrainy okazał się dla Polski bardzo odczuwalny w skutkach. Ile płacimy teraz i czy tak zostanie?

Czy 10 złotych za litr to już przeszłość?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na postawione pytanie – czy 10 zł za litr to już przeszłość? Jak najbardziej. Na ten moment nic nie wskazuje, żeby ceny miały znów tak mocno podskoczyć. Ale przypomnijmy sobie co się działo od wiosny zeszłego roku. Do marca ceny paliw wzrosły do 7 zł za litr. W kwietniu za olej napędowy trzeba było płacić średnio 7,13 zł za litr, a za benzynę bezołowiową Pb 95 – 6,46 zł. To ciekawe, że zawsze tańszy olej napędowy, w trakcie wojny zrobił się wyraźnie droższy od Pb 95. Średnia cena autogazu LPG wynosiła w kwietniu 3,64 zł. Rekord tej najwyższej padł w czerwcu, przekraczając już 8 zł za litr PB95. Ale 8 to nie tak źle, gdyż prywaciarze wyskakiwali z cenami przekraczającymi nawet 10 złotych. Panika zmusza ludzi do działania, dlatego wiele osób tankowało za takie ceny.

tanie paliwo Gniezno

Czy paliwo Gniezno będzie jeszcze tanie?

Według danych portalu e-petrol.pl średnie ceny paliw na polskich stacjach w tygodniu od 23 do 29 stycznia 2023 wyniosą:

  • Pb98 – 7,29-7,41 zł,
  • Pb95 – 6,62-6,64 zł,
  • Diesel – 7,61-7,73 zł,
  • LPG – 3,10-3,19 zł.

Niestety, nie jest to mało. Żyjąc wspomnieniami z lat przed pandemią możemy się dołować. Jednak porównując aktualne ceny z tymi z lata 2022, można się nieźle pocieszyć.