sprężyny na zamówienie

Jak rozpoznać, że w samochodzie pękła sprężyna?

Wydawało by się, że sprężyny to nic bardziej istotnego. Jednak w rzeczywistości, pęknięta sprężyna w układzie zawieszenia może wyrządzić wiele szkód dla samochodu. Jak rozpoznać pękniętą sprężynę? Ile kosztują sprężyny na zamówienie? Zapraszamy do lektury.

Sprężyny – nic skomplikowanego, a tak ważne  

Mówiąc fachowo sprężyna to element, którego odkształcenie jest spowodowane siłami lub momentami zewnętrznymi, mające na celu zmagazynowanie, a następnie oddanie energii odkształcania sprężystego. Co przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz o sprężynie? Okazuje się, że stanowią one niezbędne elementy naprawdę wielu przedmiotów i urządzeń, którymi posługujemy się na co dzień. Przede wszystkim skupimy się jednak na samochodach. Sprężyny Poznań mają duży wpływ na działanie układu zawieszenia. Niestety, jak wszystko z czasem się zużywają, psują. Jak rozpoznać zepsute sprężyny?

Objawy zepsutych sprężyn     

Typowymi objawami zepsutej sprężyny są:

  • nieregularne stukanie i brzęczenie na nierównościach,
  • charakterystyczny strzał (brzdęknięcie) podczas mocniejszego skręcania kół lub mocnego hamowania,
  • nierówna wysokość auta w osi wzdłużnej,
  • ściąganie podczas jazdy i przy hamowaniu.

Sprężyny zawieszenia warto wymienić, gdy auto krzywo stoi, gdy przód lub tył „stoi” za nisko, a także gdy po załadowaniu stosunkowo niewielkiego ciężaru do bagażnika zawieszenie „siada”, choć kiedyś podobne obciążenia znosiło bez trudu. Podobnie jak w przypadku amortyzatorów, również wymianę sprężyn z reguły powinno się przeprowadzać parami. Zwykle jednak robimy to wtedy, gdy jedna z nich pęknie.

sprężyny Poznań

Sprężyny na zamówienie i nie tylko  

Jazda na zużytych sprężynach jest możliwa, ale zmienia charakterystykę prowadzenia samochodu. Ze względu na obniżenie prześwitu możliwe jest także uszkodzenie podwozia auta podczas jazdy na nierównościach. Wystarczy wjechanie na wyższy spowalniacz i już można zahaczyć podwoziem. Ile kosztuje wymiana sprężyny? Dużo zależy od specyfiki samych sprężyn. Sprężyny na zamówienie są droższe, niż gotowce. Jednak średni koszt wymiany waha się miedzy 40  a 120 złotych. Warto zabrać się za to już przy pierwszych objawach pęknięcia. Szkoda byłoby wydać kilka set złotych z powodu uszkodzenia innych elementów.